Detekce nebezpečných plynů je v mnoha průmyslových odvětvích základem bezpečnosti práce. V některých případech povinnost používat detektory výbušných a toxických plynů dokonce stanovuje zákon. Kromě samotného pořízení odpovídajících detektorů má zaměstnavatel, resp. provozovatel budovy povinnost zajistit jejich pravidelnou údržbu a kalibraci.
Co je to kalibrace
Detektory plynů do průmyslu měří koncentraci různých toxických a hořlavých látek, jako je zemní plyn, LPG, vodík, chladiva, oxid uhelnatý a mnoho dalších. Pro každý z těchto plynů je stanovena jiná mezní koncentrace, při které se spouští alarm.
Vlivem nejrůznějších faktorů ale senzory detektorů plynů postupně ztrácí schopnost přesného měření. A právě pravidelná kalibrace neboli rekalibrace slouží k opětovnému nastavení mezních koncentrací měřeného plynu.
Pro kalibraci se používá tzv. etalon neboli kalibrační plyn, který má certifikát o přesnosti koncentrace. Senzory se vystavují tomuto plynu a detektor si ukládá do paměti referenční hodnotu, tedy koncentraci, při které se má spustit alarm. Tím je zajištěna přesnost měření.
Pravidelná kalibrace detektorů nebezpečných plynů chrání životy, zdraví i majetek. Při nedodržení této povinnosti není zachována povinnost ochrany osob na pracovišti. Provozovatel se navíc vystavujete riziku hmotných škod, postihů ze strany úřadů a v případě pojistné události nemusí získat pojistné plnění.
Faktory ovlivňující přesnost hlásičů úniku plynu
Kalibrace detektorů toxických a hořlavých plynů do průmyslu jsou nezbytné, jelikož je zde kvůli vysokému riziku vyžadována maximální úroveň ochrany a zároveň náročné okolní podmínky zásadně ovlivňují přesnost měření.
Kromě stáří senzorů má tedy na měření vliv také prostředí, zejména pak teplota, vlhkost a prašnost, ale také četné expozice vůči měřeným plynům či jiným látkám, jakou jsou rozpouštědla, dezinfekční a čisticí prostředky či jiné chemikálie.
Intervaly povinné rekalibrace detektorů úniku plynů
Zatímco detektory plynů do domácnosti jsou již nakalibrované z výroby a jejich další kalibrace není nutná, pro detektory do průmyslu platí přísnější pravidla. Zde je kalibrace povinná nejméně jednou ročně, avšak výrobce detektoru, projektová dokumentace nebo technik BOZP mohou stanovit i kratší lhůty.
Všechny detektory značky Evikon jsou dodávány nakalibrované a vyzkoušené, lze je tedy začít hned používat. Interval opětovné kalibrace se pak odvíjí od použitého senzoru:
- U elektrochemických a polovodičových senzorů je to zpravidla 6-12 měsíců.
- U optických NDIR senzorů je minimální interval delší, a to od 1 do 5 let.
Jak jsme již uvedli, přesnost měření ovlivňuje nespočet faktorů, a proto se musí konkrétní interval kalibrace stanovit individuálně na základě posouzení daného prostředí.
Kalibrační postupy
Kalibraci měřicích přístrojů může provádět pouze technik s pověřením výrobce. Kalibrace může probíhat korespondenčně, kdy detektory zašlete do akreditované kalibrační laboratoře, anebo přímo na místě proškolenými partnery. Korespondenční kalibrace trvá déle, jelikož kromě času dopravy je nutné počítat s časem na zahřátí detektoru, který je obvykle 48 hodin.
Technik nejdříve stanoví tzv. kalibrační křivku, kdy je přístroj vystaven směsím měřeného plynu v různých koncentracích. Na základě reakcí detektoru se stanoví odchylky v měření, které technik upraví na požadované hodnoty. Poté se testují signalizační meze, kterých může být hned několik a každá mez se musí testovat zvlášť s použitím jiného etalonu. Kalibrace končí kontrolou doby odezvy senzorů a případně také kontrolou spínání návazných obvodů, pokud jsou s detektorem propojeny. Může jít například o uzavření plynu, spuštění havarijního odvětrávání, požárních klapek apod.
Po dokončení kalibrace technik vystaví kalibrační list se všemi legislativními náležitostmi a detektor opatří štítkem s vyznačeným datem kalibrace. Kalibrační list je nutné archivovat pro případné kontroly.
Další údržba detektorů plynů do průmyslu
Během kalibrace se obvykle provádí i funkční zkoušky, kdy technik zkontroluje funkčnost všech prvků. Provozovatel má dále povinnost kontrolovat a čistit prachový filtr detektoru, který slouží jako ochrana senzorů. Prach a další nečistoty totiž snižují citlivost detektoru a zkracují jeho životnost. Provozovatel zároveň musí hlídat životnost senzorů stanovenou výrobcem a po uplynutí doby životnosti nechat senzory vyměnit.
Servis, funkční zkoušky i výměnu senzorů mohou stejně jako kalibraci provádět pouze osoby s pověřením od výrobce.
Detekce nebezpečných plynů je základem BOZP a požární prevence
Používání detektorů plynů a jejich řádná údržba a kalibrace je základním prvkem bezpečnosti práce a požární prevence v mnoha průmyslových odvětvích, od energetiky přes chemický a potravinářský průmysl až po podzemní garáže či spalovny. Včasné varování o překročení povolené koncentrace nebezpečného plynu vám umožní ihned zahájit krizové postupy, zamezit výbuchu či minimalizovat jeho následky. Tím chráníte lidské životy, zdraví i majetek.Podívejte se na naši nabídku průmyslových detektorů oxidu uhelnatého, CO2, zemního plynu, propan butanu a dalších plynů. S výběrem vám rádi odborně poradíme.